Batohy z airbagů i recyklace fotovoltaických panelů. České firmy uspěly v evropském programu na podporu cirkulární ekonomiky Up2Circ
4. 12. 2024

Batohy z airbagů i recyklace fotovoltaických panelů. České firmy uspěly v evropském programu na podporu cirkulární ekonomiky Up2Circ

Tři české společnosti – Hey Wox, NARANU a MOZEK – uspěly v mezinárodním programu Up2Circ zaměřeném na podporu cirkulární ekonomiky. Celkem bylo v první výzvě podpořeno 47 malých a středních podniků ze 13 zemí Evropské unie. Program poskytuje firmám granty až do výše 50 000 eur na zavedení principů oběhového hospodářství.  
„Je skvělé vidět, že i české firmy dokážou uspět v silné mezinárodní konkurenci. Tyto tři společnosti jasně ukazují, že přechod na cirkulární ekonomiku může mít mnoho podob – od chytré správy domácností přes výrobu designových produktů z odpadových materiálu až po pokročilou recyklaci solárních panelů,“ říká Petr Chládek, ředitel inovační agentury JIC, která je českým partnerem programu Up2Circ.

Brněnská společnost Hey Wox vyvíjí inteligentního asistenta pro správu domácnosti. Jejich aplikace WOX poskytuje komplexní přehled o chodu domácnosti, sleduje spotřebu energie a stav spotřebičů. „Asistent WOX pomáhá domácnostem snižovat provozní náklady a optimalizovat smluvní závazky. Nabízí personalizovanou podporu při řešení každodenních domácích výzev. Díky podpoře z programu Up2Circ můžeme naši aplikaci dále rozvíjet směrem k udržitelnosti a integrovat digitální tržiště pro domácí spotřebiče,“ uvádí Jaroslav Škrabálek z firmy Hey Wox.

Naranu Studio, které spolu založily Markéta Šohajová a Pavla Podsedníková, se do Up2Circ přihlásilo se svým projektem Airbo Bags. Ten má za cíl vytvářet z nevybuchlých airbagů stylové tašky a batohy, aniž by jejich produkce zatěžovala planetu. „Vyzkoušely jsme mnoho materiálů, které by na tašky šly použít, nakonec jsme ten nejlepší našly na vrakovištích,“ vysvětluje jedna ze zakladatelek firmy Markéta Šohajová.

Třetí úspěšnou firmou je společnost MOZEK, která se zabývá recyklací fotovoltaických panelů pomocí inovativního pyrolýzního procesu. „Grant nám umožní zdokonalit technologii, díky které dokážeme maximálně využít materiály ze starých solárních panelů a minimalizovat energetickou náročnost celého procesu,“ říká za firmu MOZEK Matěj Houdek.

Program Up2Circ kombinuje finanční podporu s odbornými konzultacemi a vzděláváním v oblasti cirkulární ekonomiky. „Další příležitost pro firmy přijde už v polovině února 2025, kdy plánujeme otevřít novou výzvu. Věřím, že uspějí další české společnosti, které chtějí své podnikání posunout směrem k větší udržitelnosti,“ dodává Petr Chládek.

Tisková zpráva

Ke stažení