finance-ESA-SSM HERO_BG_YELLOW-svg

ESA Spectrum Sharing Makerspace

Pohybujete se v oblasti technologií radiového spektra a chcete podpořit vývoj jak v oblasti technologie, businessu nebo obojího zároveň? Vyberte si některou z vypsaných subaktivit, přihlaste se do ESA SSM, získejte až 50 tisíc euro, technický a businessový mentoring a započněte svou spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou!


 

Cílem projektu ESA Spectrum Sharing Makerspace je podpora projektů realizovaných v oblasti sdílení rádiového spektra (Spectrum Sharing) napříč celou Českou republikou. Projekt si klade za cíl podporovat vznik nových subjektů, jejich spolupráci s ESA, a rozvíjet komunitu v této oblasti. V rámci otevřených výzev se můžete přihlásit k realizaci některého z vypsaných projektů nebo navrhnout svůj vlastní.

 

Výzva je otevřena do 25. listopadu 2024.
 

Přihlaste se do ESA Spectrum Sharing Makerspace!

Koho hledáme?

  • Startupy a MSP,
  • radioamatéry a inovátory,
  • studenty a univerzitní týmy,
  • spin-off firmy.

Jaké projekty budou podpořeny?

  • Subaktivity v oblasti Spectum Sharing (sdílení radiového spektra).
  • Pokud najdete některou z vypsaných subaktivit, která sedí k vašemu záměru, neváhejte nás kontaktovat.

Co zapojením se do ESA SSM získáte?

  • Až 50 000 EUR na realizaci subaktivity,
  • implementace 6-12 měsíců,
  • technický a businessový mentoring,
  • mezinárodní PR.

Jakou podporu nabízíme?

  • Propojení na technickou podporu v rámci realizace,
  • konzultační podpora pro rozvoj businessu,
  • efektivní networking a zapojení do komunity,
  • administrativní podpora.

Jak se přihlásit?

Přihlásit se můžete prostřednictvím online formuláře výše. Veškeré aspekty přihlášky s vámi projdeme a poradíme. Před podáním žádosti se obraťte na Veroniku Mašínovou skrz formulář níže nebo na mailu masinova@jic.cz.

Realizované projetky

AerialComm -

Tento projekt se zaměřuje na vývoj vysoce všestranné antény pro sdílení spektra, která umožňuje přesné řízení směru signálu. Anténa dokáže rychle měnit směr (azimut i elevaci) a dynamicky zaměřovat konkrétní satelity nebo pozemní stanice, čímž efektivně spravuje sdílené frekvenční pásmo. Díky ziskovosti 17 dBi a provozu v rozsahu 400-470 MHz (Tx/Rx) je vhodná pro různé aplikace. Navržena bude jako nízkoprofilová, s rychlostí sledování 300°/s, polarizací RHCP/LHCP a pokrytím až 70 stupňů od zenitu. Integrovaná bude fázová řídicí jednotka a ethernetový ovladač.

AerialComm
Zaitra -

S nástupem AI technologií se v prostředí radiových komunikací objevují nové příležitosti optimalizace procesů pro sdílení frekvenčního spektra. Hlavním cílem AI je vytvořit flexibilnější řízení a přístup k frekvenčním pásmům pro různé kategorie uživatelů, a to pro různé hladiny vytíženosti kanálů přímo na koncovém satelitu. Nasazená umělá inteligence na edge se zaměřuje na rozpoznávání modulací radiových signálů (například QPSK, QAM nebo OFDM) a jejich paketovacích protokolů. Pro trénování AI jsou používána data nasimulovaná pomocí GNU Radio Companion a dalších veřejně dostupných datasetů. Dalším krokem je predikce volných, resp. zahlcených frekvenčních pásem na daném satelitu pro určité časové oblasti.

Zaitra
Groundcom -
Projekt se zaměřuje na vývoj malé pozemní antény s fázovaným polem pro satelitní komunikaci, využívající elektronické směrování paprsku pomocí digitálního formování paprsku pro UHF pásma (395-405 MHz a 430-440 MHz). Tento design obchází mechanické směrování a umožňuje pokročilé funkce, jako je provoz více paprsků a rušení interferencí. Anténní pole bude škálovatelné na vyšší frekvence a bude se skládat z 9-16 duálně kruhově polarizovaných prvků. Algoritmy digitálního formování paprsku budou implementovány s využitím komerčně dostupných SDR modulů, které zajistí fázovou koherenci. Systém bude testován prostřednictvím simulací, experimentů a zkušebních testů v reálných podmínkách.
Groundcom
Spacemanic -

Systém Spacemanic Ground Station (SMGS) je softwarové řešení pro automatizaci operací CubeSat prostřednictvím rozhraní VCOM. Předpovídá polohy satelitů, ovládá anténní rotátor, koriguje Dopplerovy posuny a aktualizuje údaje TLE. Navrhované softwarové řešení pro správu komunikace zavede pokročilý plánovací algoritmus pro efektivní koordinaci mezi pozemními stanicemi a satelity, které sdílejí frekvence. Tento systém se hladce integruje se stávajícím SMGS, plánuje odlišné komunikační sloty a snižuje ztrátu paketů. Řídicí software využije cloudová řešení pro zajištění spolehlivosti a bude mít uživatelsky přívětivé webové rozhraní pro sledování stavu satelitů a úpravu plánů, což zlepší celkovou uživatelskou zkušenost.

Spacemanic
Groundcom -

RF systém bude mít hliníkový reflektor o průměru jednoho metru s frekvenčním limitem 10,5 GHz, který bude analyzován pro výkon až do 12,5 GHz. Nízkokostní feed anténa, optimalizovaná pro offsetní reflektory, bude charakterizována v anechoické komoře. Společnost Groundcom navrhne zjednodušený anténní rotátor, který bude výrazně levnější než stávající verze a bude schopen unést zátěž 20–25 kg. Tento nový rotátor bude obsahovat pokročilý řídicí software pro automatické sledování a kalibraci. Dále bude vyvinuto open-source softwarové řešení pro konické skenování (conscan) za účelem optimalizace sledování satelitů, přičemž jako referenční bod pro kalibraci poslouží geostacionární satelit Es’hailsat 2.

Groundcom
FEKT VUT -

Projekt se zaměřuje na návrh kognitivního rádia založeného na GNU radio blocích (s využitím stávajících a vývojem nových bloků v rámci projektu) a na komerčně dostupném softwarově definovaném rádiu, jako je USRP B210 nebo vývojová deska RFSoC FPGA. Demonstrační zařízení bude testováno spolu s 5G základnovou stanicí založenou na openRAN, simulující případ 5G sítí v nepřízemních systémech. Sekundární systém bude využívat informace o spektru a známých primárních systémech k detekci volného spektra, spravedlivému přístupu a plánování přenosů. Informace o úhlu příchodu signálu zlepší přesnost rozhodování o spektru.

FEKT VUT

Pokud chcete o programu vědět více, kontaktuje přímo Veroniku Mašínovou.

Veronika Mašínová
Veronika Mašínová



Vámi vyplněné osobní údaje použijeme k tomu, abychom vám mohli odpovědět na zprávu a dále s vámi komunikovat.